1. A Borversenyt rendezi: A Magyar Bor Akadémia, a Soós István Borászati Szakképző Iskola és a Magyar Zászlósborok Rendje együttműködésével, valamint a Magyar Szőlő- és Borkultúra Nonprofit Kft. lebonyolításában.
2. A versenyen részt vehetnek a Magyarország határain kívüli Kárpát medencei bortermelők mindazon borai és különleges borai, melyek a származási ország előírásainak megfelelnek. A beérkezett minták bírálati kategóriákba és csoportokba való besorolása a jelen Szabályzat alapján történik.
3. Mintákat küldhetnek be a versenyre bírálat céljából bortermelő vállalatok, egyéni bortermelők és kereskedő szervezetek.
4. A verseny résztvevői 3 mintát juttatnak el a verseny rendezőjéhez, eredeti kiszerelésben 0,5 - 0,7 - 0,75 vagy 1 literes palackban. A palackokon fel kell tüntetni a származási helyet, mely alatt a termék forgalmazásra kerül, évjáratot, a termelő nevét illetve a bor fajtáját vagy fajta összetételét illetve ha van akkor a márkanevét.
5. A bírálatra benyújtandó borminták az alábbi adatok mintánkénti megjelölésével kell szerepeljenek a nevezési listán:
6. A minták beérkezésekor a verseny szervezője nemzeti szakértőkből álló bizottságot nevez ki, melynek az a feladata, hogy megvizsgálja a beérkezett mintákat és megállapítsa, hogy a palackokon szereplő adatok megegyeznek-e a nevezési lapon megadottakkal. Kijavítják az esetleges hibákat és kizárják azokat a mintákat, melyek nem felelnek meg a jelen Szabályzatban előírtaknak. Ezt követően a bizottság a Szabályzatban előírtak szerint elvégzi az osztályba sorolást a nevezési lapon feltűntetett jellemzők alapján, ill. amennyiben szükséges saját maga állapítja meg ezen jellemzőket.
7. A borverseny lebonyolítását, a szabályzat betartását a Borverseny Elnöksége felügyeli. Az Elnökség három tagból áll, az alábbiak szerint:
8. A borok értékelése nemzetközi bírálóbizottságok által történik. Minden egyes bizottság öt-hét elismert kóstolási szakértőből áll. A bírálóbizottságok száma a versenyen résztvevő borfajták mennyiségétől függ. A bírálóbizottságok összeállítása a szervező által történik.
9. Minden egyes bizottság munkáját Bizottsági elnök felügyeli.
10. A Bizottsági Elnök feladatai a következők:
11. A kóstolás teljes időtartamában meg kell tartani a borok anonimitását:
A borminták egységes sorozatonként, az alábbi sorba rendezés figyelembe vételével kerülnek bírálatra:
A borok az alábbi hőmérsékleten kerülnek bírálatra:
- az egyes sorozatok kóstolása elején a bizottságok 1 próbabírálatot tartanak, mely alatt megbeszélhetik a tagok által adott pontszámokat, annak érdekében, hogy viszonylag kiegyensúlyozott bírálati követelmények alakulhassanak ki,
- a bizottság tagjai teljes csendben dolgoznak, anélkül, hogy bármi jelét adnák a mintával kapcsolatban kialakult benyomásaiknak,
- minden egyes minta bemutatása előtt a bizottság tagjai megkapják a bírálólapot, amely tartalmazza a kóstolandó minta technikai adatait,
- a technikai személyzet adott esetben bírálati szoftver segítségével begyűjti a bírálatkor megadott adatokat, ellenőrzi helyes kitöltésüket.
- a bizottság tagjai nem rendelkezhetnek másolattal a bírálólapokból,
- a bizottság tagjai nem szerezhetnek tudomást az adott napon az egyes boroknak ítélt pontszámokról és díjakról a kóstolás lezárulása előtt.
12. A borok értékelése a Nagy Nemzetközi Borversenyek Szövetsége (Des Grands Concours Internationaux De Vins Et Spiritueux) által ajánlott és U.I.Œ, valamint az O.I.V. által kialakított 100 pontos, pozitív bírálati lapon történik.
13. Amennyiben egy vagy több bizottsági tag nem találja a mintát megfelelőnek, kezdeményezheti(k) annak kizárását. Amennyiben szükséges, a bizottsági tagok többségi véleménye alapján a minta kizárható, a termelő pedig írásbeli indoklást kap.
14. A kóstolók által adott pontokat a technikai titkárság, adott esetbe bírálati szoftver segítségével összesíti, majd számolt átlag adja a bor végleges pontszámát.
15. A Csávossy György Kárpát-medencei Borverseny Kitüntető Oklevéllel elismert borok kategóriájában az alábbi érmek kerülnek odaítélésre:
16. A rendező fenntartja magának a jogot, hogy ellenőrizze és beazonosítsa a kereskedelmi forgalomban kapható bor minőségét a versenyen szereplő azonos boréval.
A WineCompass mindent tud, amit egy borbíráló alkalmazásnak a 21. században tudnia kell. Használatához nem kell más, csak stabil internet kapcsolat, és számtalan paraméterében rugalmasan testre szabható.